Další žaloba na Facebook, tentokrát od Washingtonu

Další žaloba na Facebook

Sociální síť Facebook konečně začíná přicházet na to, že její poslední kroky byly opravdu za hranici, takzvaně přes čáru. Ukazují to žaloby, které se na ni hrnou ze všech stran. V nedávné době jí byla stanovena pokuta od slunné Itálie, která se vyšplhala do stovek milionů eur. Jedna pokuta od Itálie byla kvůli zneužívání dat uživatelů, ta druhá putovala kvůli daňovým podvodům. To však není to jediné, s čím se Facebook nyní potýká. Další žalobou, která nezůstane bez postihnutí, je žaloba od Washingtonu.

Už ani Washington nemohl přihlížet tomu, co Facebook tropí. Rozhodl se tedy podat na společnost žalobu, konkrétně se jedná o obvinění týkající se aplikace, která byla propagovaná jako osobnostní test. Právě skrze tuto aplikaci společnosti Facebook umožnila neoprávněný přístup k osobním údajům většiny svých uživatelů (konkrétně se jedná o přístup k údajům skoro devadesáti milionů lidí).

Facebook mylně informoval o zabezpečení dat

Facebook sice oponuje s tím, že uživatele před použitím aplikace informoval o zabezpečení údajů, ale podle federálního prokurátora se jednalo o mylné informování uživatelů o zabezpečení jejich dat. Facebook prý ani nedokázal kontrolovat aplikaci a její fungování.

Jak jsme zmínili, samotná aplikace byla propagována jako osobnostní test, který lidé touží vždycky udělat a zjistit, jak to s nimi je. Jenže tato aplikace měla podle všeho sbírat údaje nejen uživatelů Facebooku, ale také údaje všech jejich přátel na této sociální síti. Ke sběru dat docházelo bez vědomí uživatelů, a za to nyní Facebook čelí nemalé žalobě.

Prý za to může slabá kontrola

Nyní je jen otázkou, zdali se jedná o účel nebo zdali za to může jen slabá kontrola, jak se domnívá prokurátor. My se ostatně přikláníme k tomu tvrzení, že se jednalo o vědomý krok, o tom svědčí ostatně i skutečnosti, které se s Facebookem pojí. Nebylo by to přece první kradení a využívání dat uživatelů.

Další články