Evropská komise apeluje na technologické giganty. Neporušujte pravidla, varuje

Evropská komise apeluje na technologické giganty. Neporušujte pravidla, varuje

Evropská komise se dlouhodobě potýká s tím, že celosvětoví technologičtí giganti porušují pravidla hry. Mezi technologické giganty patří také společnost Facebook, která v minulosti čelila mnoha pokutám, z nichž jen některé opravdu přiznala. Jelikož došlo k regulaci nových pravidel Evropské unie, nejen společnost Facebook by měla být na pozoru. Pokud k porušení pravidel dojde, hrozí nemalé pokuty sahající ne do stovek tisíc, ale rovnou do milionů korun.  

V nedávné době došlo k regulaci stávajících pravidel Evropské unie, která se vztahují na velké technologické společnosti. Kvůli regulaci pravidel, respektive kvůli novým pravidlům by neobeznámené společnosti mohly brzy čelit nemalým pokutám a také nařízením, jež by mohly rozdělit jejich evropské aktivity, případně by mohly změnit praktiky, které do té doby aplikují.  

Jak nová pravidla vypadají? 

Konečná podoba nových pravidel je zatím v jednání. Představeno bylo již několik návrhů, jež by měly mít vliv na digitální aktivity. Kromě společnosti Facebook se nová pravidla mohou dotknout také společnosti Facebook, dále společnosti Google, Amazon nebo také společnosti Microsoft. Skutečně tedy mluvíme o velkých gigantech na technologickém poli.  

Nová pravidla by kromě jiného měla přimět společnosti k tomu, aby potvrdily své algoritmy. Případně by měly říct, jak konkrétně bojují proti nenávistným projevům nebo proti škodlivému obsahu, který se na internetu (a zejména na sociálních sítích) v poslední době hromadí a který je důvodem vzniku dezinformací, jež se posléze šíří internetem. 

Pokutovat se bude postupně 

Technologické giganty zajímá hlavně to, jak budou vypadat pokuty, které budou udělovány v případě porušení pravidel nebo nedodržení podmínek. Evropská komise se nechala slyšet, že k pokutování bude docházet postupně. Nejdříve se začne pokutou menší, poté dojde k pokutě větší a tak dále. 

Další články