Facebook až od šestnácti let! To tvrdí nový návrh zákona

Facebook až od šestnácti let

Facebook je v dnešní době nejrozšířenější sociální sítí vůbec. Mnoho lidí ho neschvaluje, protože se na něm bohužel tvoří závislost, a to hlavně u mladých lidí, případně u dětí. V poslední době mnoho zemí zvažuje, že tuto sociální síť naprosto zakážou. Děti jsou díky ní pomalu negramotné, protože vnímají jenom tuto sociální síť a nic jiného kolem sebe. Nemají kamarády, jsou sami jen se svými virtuálními přáteli. Facebook se však snaží, aby k takovým zákazům nedošlo (mohly by se mu snížit tržby). Spustil proto nyní aplikaci, která je určena pro dětem do třinácti let, která funguje jenom na základě souhlasu rodičů. Návrh zákona však zní, že by tato sociální síť měla fungovat až od šestnácti let.

Pojďme si nejdříve zmínit tu aplikaci, když jsme ji tak nakousli. Jedná se o aplikaci Messenger Kids, která funguje přes rodičovský účet, aby si dítě nezakládalo svůj vlastní facebookový profil. Na Messengeru si může spát s kýmkoliv, koho schválí rodiče.

Teď však zpět k návrhu zákona.

Evropské nařízení je dost přísné

Jedná se o jakési evropské nařízení, které pojednává o ochraně osobních údajů. Dotkne se samozřejmě i sociálních sítí, jako je právě Facebook. Data by se podle návrhu měla nahrát jenom tehdy, pokud je osobě více jak šestnáct let. Členské státy Evropské unie by tuto hranici mohly snížit, ale to jen do třinácti let.

Pro děti nižšího věku je tu pak alternativou právě již zmiňovaná aplikace, která funguje přes rodičovské účty a s jejich souhlasem.

Slovensko se rozhodlo pro hranici šestnácti let

Pro hranici šestnácti let se rozhodlo například sousední Slovensko. Tato nová pravidla související s používáním sociálních sítí by měla začít platit už do května příštího roku. Od tohoto data tak budou osoby mladší třinácti či šestnácti let (dle zvolené věkové hranice) muset žádat svého zákonného zástupce, který jim buď udělí, či neudělí souhlas.

Zatím tento zákon ještě není platný, teprve je u prvního čtení.

Další články