Facebook zakročil proti virálnímu šíření střelby

Facebook zakročil proti virálnímu šíření střelby

I když na Facebook házíme v současné době jen špínu, a to kvůli skandálům, z nichž řada ještě nebyla ani pořádně vysvětlena, je třeba také nezapomínat na to, co Facebook dělá dobře. Ano, i správné kroky se u této sociální sítě najdou, o tom není pochyb. Například v nedávné době Facebook zakročil proti virálnímu šíření střelby na Novém Zélandě. Smazal více jak jeden a půl milionu videí. Z toho 1,2 milionů videí bylo teprve ve stádiu nahrávání. 

O brutální střelbě na Novém Zélandě jste možná slyšeli. Právě s ní spojená videa se rozhodla sociální síť Facebook nadobro smazat. Jen za prvních čtyřiadvaceti hodin smazala až milion a půl videí, která zachytila hrozný čin, který měl šílený dopad. Toto číslo smazaných videí bylo dokonce následně potvrzení, Facebook to sdílel na svém účtu na Twitteru. 

Co se vlastně stalo? 

Pokud jste to nezaregistrovali, jednalo se o útok na dvojici mešit v novozélandském městě Christchurch. Podle všeho se však měla střelba opravdu šířit virálním světem. Sám pachatel před činem natočil video, kde vzpomíná na slavného YouTubera. Mimo jiné vzpomněl i nejmenovanou politickou aktivistku. 

Toto pachatelovo video bylo následně nahráno na všechny populární sociální sítě, naštěstí se však vynaložilo velké úsilí, aby bylo video ze všech stránek a sociálních sítí co nejrychleji smazáno. 

I když Facebook zareagoval, je vinen 

I když Facebook během chvíle zablokoval opravdu milion a půl souvisejících videí, dokonce mnohé ve fázi nahrávání, a to hned po pověření orgány, byl vinen. Respektive byl kritizován za to, že obsah bylo vůbec možné nahrát, že vůbec bylo možné streamovat a podobně. Mnozí politici následně začali volat po regulaci sociálních médií. 

Jak ale bylo zmíněno, nejen Facebook umožnil nahrát video. Kritizovány jsou samozřejmě i jiné sociální sítě, na něž bylo nahráno video a z nichž bylo následně video odstraněno hned, co orgány sociální sítě pověřily.

Další články