Konec falešným zprávám odkazujícím na Írán

Konec falešným zprávám

Téma “fakenews” je v současné době opravdu velice řešené. Důvod je to, že díky fakenews lidé věří tomu, co ve skutečnosti není pravda. V současné době se falešné zprávy šíří zejména sociálními sítěmi, kde lidé sdílí opravdu všechno, aniž by si zjistili, jestli se jedná o falešnou zprávu nebo nikoli. Mnozí se vždy pozastaví nad smrtí známého zpěváka a informují o tom své okolí, jenže posléze se ukáže, že to byla jen další falešná zpráva, kterou rozšířil do světa. Raději si proto vždy ověřujme informace, na které na sociálních sítích (či jinde) narazíme. Fakenews se nejčastěji šíří právě na Facebooku, ale ten se proti nim rozhodl bojovat.

Společnost Facebook se nedávno nechala slyšet, že zruší všechny účty, které odkazují na Írán a kde se vyskytují falešné informace o této zemi. Facebook totiž v nedávné době udělal průzkum, aby zjistil, odkud putuje většina falešných zpráv, a ukázalo se, že hlavní zdroj fakenews týkajících se politiky či terorismu je právě Írán.

Zrušilo se skoro sto stránek

Stránky na Facebooku založené v Íránu skoro překročily hranici stovky. Zatím se podle dostupných informací zrušilo zhruba 82 stránek a uživatelských účtů, také skupin, které šířily dezinformace na Facebooku. Mnozí uživatelé se vydávali za britské nebo americké občany, stránky a skupiny se zase zaměřovaly na politické dění a šířily fakenews s politickým podtónem.

Stránky se nejčastěji zaměřovaly na Spojené státy americké a také na Velkou Británii, nejčastěji šířily zprávy týkající se rasových vztahů, týkající se imigrace nebo se také zaměřovaly na prezidenta Donalda Trumpa.

Facebook v Íránu aktivitu zakázala

Aby se nové stránky nezakládaly, společnost se proti podobným aktivitám v Íránu ohradila zákazem. Podle všeho byla podobná aktivita v Íránu starající se o falešné zprávy definitivně zneškodněna.

Další články