Jak se cenzuruje Facebook?

Jak se cenzuruje Facebook

Dnes žijeme v internetové době. Tedy ještě přesněji – v době sociálních sítí. Své účty na sociálních sítích má dneska doslova každý. Dříve to byl trend jenom dětí, teenagerů, nyní už je to velký trend mezi dospělými, rodiči, kteří zjistili, že pomocí Facebooku mohou najít třeba své známé spolužáky ze základní školy. K tomuto je Facebook skvělý – spojuje nás s těmi, s nimiž nejsme v kontaktu nebo kteří od nás jsou pěkně daleko, ale na druhou stranu nás oddaluje od těch, kteří jsou hned vedle nás.

Facebook je taky poměrně nebezpečný, i když se většinou ukradené identity vždy snaží dostihnout a smazat tyto profilové účty. Jenže další nutnost, kterou musí Facebook dělat, je cenzurovat jednotlivé nevhodné příspěvky, popřípadě je smazat, a to rozhodně není nic lehkého, když je takových nevhodných příspěvků dnes a denně několik tisíc.

Samozřejmě za určitých podmínek se nemažou příspěvky s nevhodným obsahem. Nemažou se například videa z potratů za určitých podmínek, za stejných podmínek se pak nemaže třeba týrání zvířat nebo dětská šikana. Otázkou ale zní: dle jakých podmínek se Facebook rozhoduje?

Jak se tedy skutečně cenzurují příspěvky?

Dneska se jedná o nejrozsáhlejší sociální síť vůbec. Facebook je dneska opravdu obrovská síť lidí, příspěvků, názorů, videí z celého světa a člověk by se z toho zbláznil, kdyby měl všechno cenzurovat. Proto existují jisté podmínky, podle kterých se takové cenzury provádějí.

Jaké podmínky to jsou?

Pokud bychom se měli pozastavit nad nahými fotkami, tak taková fotka je vymazána v případě, pokud se jedná o fotku, která je zachycena v soukromém prostředí, pokud je osoba na ní opravdu nahá, skoro nahá nebo je jakkoliv sexuálně aktivní, nebo je smazána tehdy, kdy je sdílená bez souhlasu dotyčné osoby na fotografii.

Jestliže bychom se měli pozastavit nad příspěvky, které v sobě nesou urážky, tak ty jsou většinou všechny „v pořádku“, pokud tedy neoslovují nějakou známou a chráněnou osobnost (například prezidenty a podobně).

A co videa? Videa jsou smazána tehdy, pokud zachycují násilnou smrt (ale pokud ukazují jenom na nějaké mentální poruchy, je video v pořádku). Taky je smazáno tehdy, pokud je ve videu fyzické násilí nebo třeba šikana dětí, pokud je v těchto videích sexuální kontext (díky videím bez sexuálního konceptu mohou být děti třeba upozorněny na tuto problematiku a tím mohou být ponaučeny).

Nově se taky maže naprosto všechno, co jakkoliv souvisí s podporou terorismu.

Další články