Soudy zemí Evropské unie mohou nařídit Facebooku, aby odstraňoval hanlivý obsah

Soudy zemí Evropské unie mohou nařídit Facebooku, aby odstraňoval hanlivý obsah

Korigovat a alespoň trochu ovládat Facebook – to byl ještě donedávna sen mnohých zemí. Přece jenom společnost Facebook je dnes brána jako velice mocná sociální síť, která může dosáhnout lecčeho. Když se dostane do špatných rukou, člověk si raději ani nechce představit, kam by to vedlo. Pravdou však je, že konečně mají i země Evropské unie nějaký vliv, respektive mají vliv soudy zemí Evropské unie, které nově mohou nařídit Facebooku, aby odstraňoval hanlivý obsah. Úřady to berou jako jisté vítězství, kterého dosáhla Evropská unie jako celek.  

Není tomu tak dávno, co Evropský soudní dvůr rozhodl, že soudy jednotlivých členských zemí Evropské unie mohou nařídit společnosti Facebook, aby smazal nevhodný, hanlivý obsah. Stalo se tak na základě příběhu nezmiňované političky, u níž nechtěl Facebook smazat příspěvky, v nichž ji uživatelé očerňovaly a které mohl vidět naprosto celý svět. Celým případem se zaobíral dokonce rakouský soud, což pronásledovalo rozhodnutí, že soudy zemí Evropské unie mohou nakázat Facebooku, aby odstranil hanlivý obsah.  

Američtí giganti se přizpůsobí evropským standardům 

Jak jsme zmínili, zmíněné nařízení je jakousi výhrou pro evropské úřady. Je to konečně krok k tomu, aby si přestali američtí giganti dělat, co chtějí na území Evropy. Američtí giganti se budou muset začít přizpůsobovat evropským standardům, které se týkají nenávistných projevů nebo jiného útočného projevu na internetu.  

I jiní američtí giganti už na základě prosby mažou hanlivý obsah 

Samozřejmě to není jenom sociální síť Facebook, která má na základě nařízení mazat hanlivý obsah. S touto podmínkou v minulosti souhlasil třeba Google nebo YouTube, další velké americké společnosti, kteří mají taktéž dobrovolně smazat nevhodný, nebezpečný či nenávistný obsah do čtyřiadvaceti hodin.  

Další články