Už jste se seznámili s čínskou napodobeninou Facebooku?

Čínská napodobenina Facebooku

Facebook je dnes tou nejrozšířenější sociální sítí vůbec. Jedná se o jednu z nejznámějších sociálních sítí, které vůbec kdy existovaly. Přece jenom počet uživatelů se vyšplhal už ke dvěma miliardám, což je obdivuhodné číslo! Pokud i vy patříte mezi uživatele této sociální sítě, moc dobře víte, že Facebok do slova a do písmene ovlivňuje naše životy – ovlivňuje naše názory i úsudky. Dokonce ve Spojených státech amerických může Facebook až za třetinu tamějších rozvodů. Málokdo však ví, že i tato sociální síť je v mnoha zemích zakázána. Jednou z těch zemí je i Čína.

Čína je proslulá nejen svou Velkou čínskou zdí, ale taky ji všichni známe jako zemi, kde je Facebook zablokován. To však neznamená, že jsou zde lidé sociálními sítěmi nepolíbení – kdepak! Sociální sítě tu jsou, stejně jako v jiných zemích světa. Jenom tu sociální sítě pochází z vlastní iniciativy.

Dokonce se zde vynalezla napodobenina právě Facebooku, která dělá zahraniční společnosti obrovskou konkurenci. Má totiž už větší hodnotu než originál.

Znáte společnost Tencent?

Tou asijskou napodobeninou Facebooku je tamější společnost Tencent, jejichž hlavními produkty a zdroji financí jsou sociální sítě WeChat nebo QQ (to jsou firmy, které jsou v Číně naprosto gigantické, a to hlavně díky blokování amerických originálů).

Tyto firmy kromě toho, že financují čínský Facebook, taky zasahují do distribuce hudby, do interaktivní televize nebo upravují virtuální realitu.

Jak to, že je Tencent hodnotnější než Facebook?

Málokdo by řekl, že čínská napodobenina Facebooku bude jednoho dne hodnotnější než originál. To se skutečně stalo – díky skvělým výsledkům se Tencent vyšplhal k rekordním číslům – jeho hodnota se dostala nad hranici pět set miliard amerických dolarů, což je zhruba 425 miliard eur. Tím pádem se skutečně jedná o  hodnotnější firmu, než je firma Facebook.

Další články