Už žádné doporučované skupiny zaměřené na politiku, rozhodl Facebook

Už žádné doporučované skupiny zaměřené na politiku, rozhodl Facebook

Možná jste zaregistrovali, že sociální síť Facebook prochází celou spoustou změn. Předně se rozhodla bojovat s hoaxy týkajících se koronaviru, nyní se rozhodla ukončit doporučování skupin s politickou tematikou. V současné době je politická scéna něčím hodně probíraným a diskutovaným. Bohužel mnohé názory nemusí být podložené nebo bez nadávek a urážek. Možná i proto se sociální síť rozhodla ukončit doporučování stránek, jež se touto tematikou zaobíraly.  

Je však třeba konstatovat, že doporučování stránek s politickou tematikou není věc chvilková. Facebook se rozhodl natrvalo s touto činností skončit. Důvodem toho je předně šíření násilného, lživého nebo zavádějícího obsahu, který rozhodně nechce podporovat.  

Vyvrcholilo to volbami v USA 

K tomuto kroku se rozhodl poměrně nedávno. I když to šéf společnosti zvažoval delší dobu, k jeho přesvědčení došlo ve chvíli, kdy došlo k volbám amerického prezidenta. Tento krok by měl snížit především množství příspěvků vztahujících se na politiku. To by mělo následně vést ke snížení množství zobrazovaných příspěvků a obsahu na domovské stránce uživatelů.  

Facebook už v minulosti čelil kritice kvůli tomu, že takové stránky může prakticky kdokoliv vyhledat a zneužít informace či je otočit vůči ostatním. Přesně takové skupiny jsou místem, kde dochází k šíření dezinformací nebo k výpuku extremistických aktivit.  

Blokace Donalda Trumpa 

Sociální síť Facebook se tak přidala i k ostatním sociálním sítím, které se rozhodly bojovat s podobnými problémy. Například společnost Twitter se rozhodla zablokovat účet bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, který platformu využíval k porušování jejich norem, jež měly zamezovat podněcování násilí.  

Opět se ukázalo, jak velkou moc mají sociální sítě a jak moc jsou lidé skrze ně ovlivnitelní. 

Další články