Když před několika dlouhými lety přišel Facebook do módy, člověk si ani nepomyslel, co se tím rozpoutá. Díky Facebooku se rozpoutala obrovská vlna závislosti na sociálních sítích, lidé začali trávit všechen svůj čas takzvaně online, což se samozřejmě projevilo i na jejich psychikách. Tehdy však byl Facebook ještě poměrně neškodný a plný zábavných věcí, nyní je plný reklam a fake news, s nimiž se bojuje. Díky mohým negativním stránkám se Facebook zakazuje v mnohých zemích světa. Například v Ugandě se rozhodli sociální síť zdanit, nikoli ji přímo zakázat.
Facebook je zakázaný například v Číně, ale také nově i v Papua-Nová Guinea. V Ugandě se nově používání sociálních sítí zdaní, což je však zásadní krok, který se snadno neprovede.
Co je důvodem zavedení daní za sociální sítě?
To, že budou sociální sítě v Ugandě zdaněny, je už stanoveno. Zákon byl totiž ugandským parlamentem schválen. Podle všeho by se měla daň odvádět nejen za používání sociálních sítí, ale také za používání sociálních aplikací, které máme staženy v mobilním telefonu. Důvodem je prý pomlouvání a šíření takzvaných fake news, s nimiž Facebook dlouhodobě bojuje a které se mu nedaří všechny odstraňovat.
Jak se daň platí?
Otázkou je, jak se taková daň platí. Podle všeho se daň platí za každý den, kdy sociální síť využijete. Sociální síť na den stojí zhruba 200 ugandských šilinků, což je sice málo, ale je to jakási částka, která se za sociální sítě platí.
Facebook však není tou jedinou sociální sítí, za kterou se musí platit daň. Takových sociálních sítí je mnohem více. Platící se daň se vztahuje například na Twitter nebo na WhatsApp. Zpoplatněný je také Viber.
Kromě poplatků za používání sociálních sítí se také musí platit i procento za každou provedenou mobilní transakci. Tyto poplatky za mobilní transakce jsou zavedeny i v Africe.