Facebook ztrácí. Kvartální výsledky nejsou slastí pro oko

Facebook ztrácí. Kvartální výsledky nejsou slastí pro oko

Na počátku roku všichni napjatě čekají, až velké firmy ukážou světu své kvartální výsledky. V pozoru jsou především investoři, kteří si koupili akciové tituly největších gigantů na trhu i menších, začínajících startupů. Letošním velkým překvapením byl především Facebook, respektive společnost Meta, která za sebou nemá zrovna nejlepší čtvrt rok. Po zveřejnění výsledků klesla hodnota akcií až o pětinu, což vede k otázce, jestli byly výsledky opravdu tak špatné. A ano, byly – to je rychlá a správná odpověď. 

Kvartální data investory vyděsila 

Dalo by se říct, že zveřejněná kvartální data investory doslova vyděsila. A to dokonce natolik, že během jednoho dne akciové tituly na své hodnotě spadly o rovných šestadvacet procent čili opravdu až o čtvrtinu, nikoli o zmiňovanou pětinu, jak mnohde uvádí.  

Pojďme se však na propad podívat více v číslech. Meta, po stránce tržní hodnota, tím pádem přišla o 232 miliard dolarů. Přesně o tuto částku je chudší. Tak prudký propad tohoto amerického giganta Amerika opravdu nepamatuje. 

A stejně tak nepamatuje ani takový prudký pokles aktivních uživatelů, jako společnost Meta zaznamenala v posledních kvartálu. Právě to bylo hlavním důvodem, proč investoři začali mírně panikařit a proč se raději stáhli od této společnosti. 

Amazonu se naopak dařilo 

Co by nyní dal Facebook za to, kdyby byl jako Amazon! Právě této společnosti se totiž nadmíru dařilo. I když tedy se společnosti v posledních měsících nedařilo po stránce personalistiky a chodu společnosti, po stránce ziskové ublíženo nebylo.  

Amazon se totiž rozhodl investovat do výrobce elektromobilů a i to vyneslo společnosti nemalé zisky. Stále však těží i z pandemické krize, během které lidé raději nakupují online, místo aby chodili do (možná mnohde zavřených) obchodů. Mimo jiné má Amazon i vlastní streamovací platformu, kterou úspěšně rozjíždí, a i to se podepisuje na skvělých výsledcích společnosti. 

Další články