Facebook zablokoval desítky tisíc aplikací. Proč?

Facebook zablokoval desítky tisíc aplikací. Proč?

Vzpomínáte si na skandál společnosti Facebook s Cambridge Analytica? I když to je pro mnohé věc dávno uzavřená, ve skutečnosti dodnes probíhá vyšetřování. V souvislosti s konajícím se vyšetřováním Facebook zablokoval desítky tisíc aplikací. Podle všeho nemusely být skutečným rizikem pro uživatele, ale mohly jím být. koval desítky tisíc aplikací. Podle všeho nemusely být skutečným rizikem pro uživatele, ale mohly jím být. Práce zhruba čtyř seti vývojářů tak přišla naprosto vniveč. Právě ti totiž pracovali na zmiňovaných desítkách tisíc aplikací.  

Kolik aplikací bylo zablokováno konkrétně? 

Nabízí se otázka, kolik aplikací bylo konkrétně zablokováno. Podle dokumentů se jednalo o bezmála sedmdesát tisíc aplikací. Většina z nich ale byla naštěstí jen stažená, nikoli kompletně odstraněná.  

Také se ve zveřejněných dokumentech mluví o tom, že i když bylo zablokováno nebo staženo “jen” sedmdesát tisíc aplikací, kontrolovat se musely zhruba dva miliony aplikací. Také z dokumentu vyplývá, že jen deset tisíc aplikací bylo synonymem rizika.  

Jak již bylo zmíněno, ne všechny aplikace představovaly riziko. Staženy však byly proto, že jejich vývojáři přestali či nechtěli spolupracovat.  

Kontrolovat se budou všechny aplikace 

I když se mají zkontrolovat “jen” dva miliony aplikací, stejně se Facebook pustí do kontroly všech aplikací. Na základě kontroly bude moct zlepšovat své praktiky a ochrany. Dokonce se společnost rozhodla zkontrolovat i takové aplikace, které jsou třetích stran a které služby Facebooku využívají jen částečně.  

V souvislosti se skandálem s Cambridge Analytica dostal letos v létě Facebook nemalou pokutu, která se vyšplhala do výše pět miliard dolarů. To je pokuta v přepočtu za více jak čtyři miliardy eur. Pro připomínku – minulý rok v rámci tohoto skandálu vyšly ven osobní údaje od více jak 85 milionů uživatelů.  

Další články