Pozor na zvláštní zprávy! Může to být vir!

zvláštní zprávy!

Facebook je dnes asi nejrozšířenější sociální sítí, na které trávíme klidně i několik hodin denně (nedávno bylo zjištěno, že průměrně trávíme na sociálních sítích více jak tři hodiny denně). Na jednu stranu je to skvělá aplikace, na druhou stranu nás vzdaluje od těch, kteří jsou hned vedle nás. Neustále si stěžujeme na nedostatek času, ale kdybychom stále nebyli online, měli bychom času habaděj. Nicméně nejvíce využíváme Messenger, na kterém jsme skutečně neustále. Co se však týče zpráv, měli byste si dát skutečně velký pozor, protože se opět touto sociální sítí začaly šířit zprávy, které jsou virem.

Bohužel tyto zprávy nejsou záležitostí jenom klasické, desktopové verze, ale bohužel terčem útoků jsou hlavně telefony – a to jak Android, tak i iOS.

Jedná se o nově objevenou kampaň

Tento nový útok plný falešných, velice nebezpečných zpráv, je nově odhalená kampaň, kterou objevila společnost F-Secure. Cílem jsou uživatelé Facebooku, kterým se rozesílají nebezpečné zprávy, které v sobě nesou zkrácený obsah, jenž je nasměřuje na nějaké video, ale není to video, nýbrž formulář, v němž se právě skrývá nebezpečný vir. Je to skutečně velká hrozba, na kterou byste neměli naletět.

Jak to funguje?

Kybernetičtí zločinci využívají bohužel už ovládané účty. Všem přátelům těchto účtů rozešlou zprávy, které vy máte zprvu za obyčejné zprávy, protože jsou zkrátka od vašeho přítele, kterého znáte. Pokud je však k textu přiložený odkaz na nějaké video na Youtube, aniž by vám k tomu váš přítel cokoliv napsal, neklikejte na něj. Přesměruje vás to skutečně na zcela jiné stránky.

Tato technika je dosti známá. Umožňuje ve zkratce manipulaci s náhledem přiložené URL adresy, aby nic nebylo na první pohled znát. Pokud vám taková zpráva však dojde a váš přítel k ní nic nenapíše, buďte raději obezřetní a neklikejte na něj nebo se zeptejte, co ve videu skutečně je.

Další články