Facebook se v současné době nechlubí zrovna širokou škálou příznivců. Vždyť seká jeden průšvih za druhým, neustále se o nejrozšířenější sociální síti mluví, bohužel v negativním slova smyslu. Všechno to začalo neustále připomínanou prezidentskou kampaní, pro kterou si z Facebooku ukradli osobní údaje několika milionů uživatelů. To svědčilo o tom, že Facebook neposkytuje nejbezpečnější úkryt pro osobní informace. Poté se dostala na povrch informace, že Facebook poskytuje informace výrobcům telefonů a jiných podobných zařízení, nyní se zase ukázala, že námi zablokované kontakty, s nimiž jsme nechtěli přijít už do styku, se staly na nějakou dobu odblokovanými. Jak je to možné?
Pokud nás na Facebooku někdo otravoval, škádlil či nám jinak znepříjemňoval působení na sociální síti, mohli jsme si ho takzvaně blokovat, tudíž jsme mu zatrhli možnost sledovat náš profil, nemohl nás ani nijak kontaktovat či oslovovat. Pokud jsme v minulosti nějakého uživatele zablokovali, jistě jsme až do nynějška žili v domnění, že zablokovaný člověk je skutečně zablokovaným a že nás nemůže sledovat. Jenže se ukázalo, že zhruba 800 tisíc uživatelů mělo odblokované jimi zablokované kontakty.
Za vše může chyba
Vše zapříčinila neznámá softwarová chyba, která se vyskytla u celé řady uživatelů, aniž by si ji sami uživatelé uvědomovali. Facebook ji původně chtěl zamaskovat, ovšem zjistilo se, že díky softwarové chybě nejen, že došlo k odblokování zablokovaných kontaktů, ale také nedošlo k opětovanému zablokování. Několik stovek tisíc uživatelů si tak všechny své zablokované přátele na sociální síti musí znovu zablokovat.
Chyba se stala už v květnu
Podle všeho došlo k chybě už na konci letošního května, jenže od té doby všichni mlčeli jako hrob. Až se ukázalo, že se po chybě automaticky nezablokovaly dříve zablokované kontakty, musel jít americký gigant s pravdou ven.
Facebook si tak přiložil do svého vlastního ohýnku, který říká, že firma je stále méně bezpečnější. Je jen otázkou času, kdy budou masivně opouštět sociální síť její uživatelé.