Facebook jakožto sociální síť, na které se lidé stávají závislí a na které koluje mnoho falešných a nikým neověřených informací, je stále více a více kritizovaná. Bohužel se nyní potýká s mnohými nepříjemnostmi, k nimž patří například provalený průšvih s únikem osobních informací několika milionů uživatelů nebo také aktuální průšvih se sdílením mnohých citlivých informací. Možná právě díky těmto průšvihům se mnohé země rozhodly, že Facebook zakážou.
V současné době platí zákaz Facebooku například v Číně, kde se však vyskytuje jiná podobná aplikace zastupující Facebook. K dalším zemím, které Facebook zakazují, patří nově také Papua-Nová Guinea, která se rozhodla zakázat Facebook poměrně nedávno.
Kdy začne platit zákaz?
Zatím není stanoven datum toho, kdy začne platit zákaz Facebooku. Zatím se ví jen to, že ministerstvo schválilo návrh o zákazu sociální sítě. Zákaz se však nevztahuje na celý život, ale bude se vztahovat jenom na měsíc. Dalo by se říct, že se možná jedná o jakousi zkoušku, jestli se obyvatelům země přitíží nebo přilepší. Stát chce tímto ustanovením naučit lidi, aby nevěřili tomu, co najdou na sociálních stítích. Touží po tom, aby se odprostili od takzvaných fake news, které Facebook bohužel nestíhá mazat, jak je jich moc.
Během měsíční pauzy od sociální sítě jménem Facebook chce vláda udělat průzkum a zjistit tak, jak jsou na sociálních sítích občané závislíí.
Mnohé země řeší závislost jinak
Mnohé země nechtějí přistoupit k tak závažnému kroku a chtějí raději odnaučit lidi tomu, abytak moc používali sociální sítě. Mnohé země se tak rozhodly sociální sítě zdanit. Mezi takové země se řadí zejména Uganda, která zavedla i procentní poplatek z každé transkace provedené peřs mobilní aplikaci. Podobné poplatky také platí v Africe, kde jsou v krapet jiné podobě, ale fungují.