Velká chyba facebooku, soukromí v ohrožení

Chyba Facebooku

Facebook jakožto nejznámější a zároveň nejrozšířenější sociální síť na světě v poslední době čelí mnoha problémům. Nejdříve se provalil průšvih s únikem dat, který mohl výrazně ovlivnit prezidentské americké volby konající se před pár lety. Nyní čelí dalšímu skandálu, a sice tomu, že neochránil příspěvky uživatelů, které byly dlouhou dobu veřejné, i když by veřejné být neměly. Jednalo se o jakousi velkou chybu, s níž Facebook zrovna nezabodoval a opět se stal méně důvěryhodnou sociální sítí, z níž se stává spíše jedna velká inzerční plocha.

Možná jste problém nezaregistrovali, možná jste žili v domnění, že vaše příspěvky jsou v naprostém bezpečí. Ono to však bylo naopak. Nedávno se ukázalo, že Facebook opět pochybil a že opět zklamal mnohé uživatele díky chybě, které se dopustil a které by se rozhodně neměl dopouštět. Problém viditelných dat, která by měla být soukromá, se týkal konkrétně čtrnácti milionů uživatelů, kteří o svých veřejných příspěvcích možná ani netušili.

Jak je tedy vidět, Facebook se ze svého problematického období nemůže nějak dostat. Otázkou je, jestli v problémech bude dál pokračovat nebo jestli se konečně vzchopí a poskytne svým uživatelům síť, kterou dobře znají a kterou milují.

Kdy se problém vyskytl?

Problém se podle všeho vyskytoval od poloviny května do konce května. Nejednalo se tedy o krátkodobý výpadek, který by se nijak neregistroval, ale o dlouhodobý problém, o němž mnozí lidé neměli ani ponětí. Někteří tak publikovali své příspěvky v domnění, že je uvidí jen jejich přátelé, ale nakonec je vidětl celýl svět, což lidi zpětně velice pobouřilo.

Žádné nastavení soukromí nefungovalo

Při chybě selhalo nastavení soukromí. Obvykle jsme si mohli při svých příspěvcích nastavit, kdo může vidět příspěvky a kdo nikoli. Během druhé poloviny května bylo toto nastavení naprosto zbytečné.

Další články